Studenten Foodservice Nova College Haarlemmermeer behalen branche-certificaat Sociale Hygiëne

21-07-2026
SVH nova diplomering

Het Nova College Hotelschool campus Haarlemmermeer heeft een primeur. De studenten Foodservice hebben als eersten in Nederland het keuzedeel Sociale Hygiëne gevolgd tijdens hun opleiding. Dinsdagavond 7 juli ontvingen de achttien geslaagden hun diploma én het prestigieuze certificaat van brancheorganisatie SVH tijdens een feestelijke uitreiking op school. SVH-directeur Ricardo Eshuis kwam speciaal naar het Nova College om de eerste certificaten persoonlijk uit te reiken. 

Veilig en verantwoord

Opleidingsmanager Miranda Dijkstra legde uit waarom het bijzonder is dat de studenten Foodservice het keuzedeel Sociale Hygiëne hebben gevolgd tijdens hun opleiding: ‘Sociale hygiëne is geen verplicht onderdeel van de opleiding, maar wij vinden het belangrijk dat ze dit branche-certificaat naast hun diploma op hun cv kunnen zetten. Dit keuzedeel gaat namelijk over bijdragen aan een veilige, verantwoorde en gastvrije omgeving. Denk aan het verantwoord schenken van alcohol, omgaan met lastige of agressieve gasten, het herkennen van signalen van middelenmisbruik en het voorkomen van ongewenste situaties op de werkvloer. Dat wordt in deze branche steeds belangrijker gevonden. Werkgevers zoeken medewerkers die niet alleen vakinhoudelijk sterk zijn, maar ook weten hoe zij verantwoordelijkheid nemen voor het welzijn en de veiligheid van gasten en collega's. Als eerste mbo-school hebben wij dit, door brancheorganisatie SVH ontwikkelde, keuzedeel aangeboden binnen de opleiding Foodservice, waar dit onderwerp als regulier vak bij andere horeca-opleidingen niet standaard is. Deze studenten Foodservice krijgen naast hun diploma een officieel branche-erkend certificaat voor op hun cv.

Weten hoe je moet handelen bij dreigende onveilige situaties

Docent Ilse Jonker kreeg enkele jaren geleden de vraag van het bedrijfsleven waarom Sociale hygiëne geen onderdeel is van de opleidingen Foodservice. Via SVH heeft zij voor elkaar gekregen dat dit als keuzedeel is ontwikkeld voor deze opleidingen. Geen dag te vroeg vertelt Ilse over de eerste ervaringen met dit keuzedeel. "Tijdens de lessen Sociale hygiëne merkten studenten al snel hoe waardevol de theorie in de praktijk is. Zo vertelde een student over een vechtpartij die plaatsvond in de horecazaak waar hij werkt. Voorheen wist hij niet goed hoe hij in zo'n situatie moest handelen. Dankzij de lessen weet hij nu beter hoe hij de situatie kan inschatten, wanneer hij zelf kan ingrijpen en wanneer het belangrijk is om direct de bedrijfsleider of andere hulp in te schakelen."

Omgaan met ongewenst gedrag

Ook ongewenst gedrag van gasten kwam regelmatig ter sprake. Verschillende studenten vertelden dat zij tijdens hun werk te maken krijgen met seksueel getinte opmerkingen of ander ongepast gedrag. Door dit onderwerp bespreekbaar te maken tijdens de lessen, voelen zij zich gesteund om dit ook op de werkvloer aan te kaarten bij collega's en hun leidinggevende. Hierdoor durven zij eerder grenzen aan te geven en sneller hulp te vragen wanneer dat nodig is.

Daarnaast lopen veel studenten tegen situaties aan waarin jongeren alcohol proberen te kopen terwijl zij daar nog niet oud genoeg voor zijn. "Door de kennis en vaardigheden die zij tijdens Sociale hygiëne hebben opgedaan, weten zij nu hoe zij op een vriendelijke maar duidelijke manier 'nee' kunnen zeggen. Ze kennen de wet- en regelgeving, weten hoe ze hun beslissing kunnen uitleggen en voelen zich zekerder in het contact met gasten. Zo helpt Sociale hygiëne studenten niet alleen om aan de wettelijke regels te voldoen, maar ook om met meer zelfvertrouwen en professionaliteit hun werk uit te voeren."

Op de foto: volledige groep studenten aan de opleiding Foodservice die het certificaat behaald hebben, inclusief docenten en directeur SVH

Deel dit artikel

Koninklijke Horeca Nederland,
Vijzelmolenlaan 10-12, 3447 GX, Woerden