KHN ondertekent intentieverklaring voor een skillsgerichte arbeidsmarkt

06-10-2026
DH20260930 Skills R52 5135a

KHN heeft zich aangesloten bij de Skillscoalitie. Samen met 23 andere brancheorganisaties, beroepsverenigingen en vakbonden ondertekenden we op 30 september bij de SER de intentieverklaring ‘Samen bouwen aan een skillsgerichte arbeidsmarkt’.

Namens KHN was Hans Kant, hoofd belangenbehartiging, aanwezig. Onze gezamenlijke ambitie: een arbeidsmarkt waarin niet alleen diploma's en functietitels, maar ook kennis en vaardigheden die mensen tijdens hun werk ontwikkelen zichtbaar en waardevol zijn.

De arbeidsmarkt is volop in beweging door vergrijzing, verduurzaming, digitalisering en AI. Banen verdwijnen, veranderen of ontstaan. Tegelijk blijft de krapte groot. Daarom is het belangrijk om niet alleen te kijken naar diploma’s, functietitels en werkervaring, maar ook naar de vaardigheden die mensen tijdens hun werkende leven hebben ontwikkeld. Bijvoorbeeld tijdens een baan, vrijwilligerswerk, opleiding of cursus. Als we daar inzicht in hebben, wordt het bereik voor de werving van personeel ineens veel groter. 

Beter zichtbaar maken wat mensen kunnen

DH20260930 Skills R52 5186

Door vaardigheden beter zichtbaar te maken, kunnen werkgevers breder kijken naar geschikte medewerkers. Voor werknemers wordt het makkelijker om te laten zien wat zij kunnen en welke mogelijkheden er zijn om zich verder te ontwikkelen of door te groeien.

De deelnemers aan de Skillscoalitie willen daarvoor werken aan een gezamenlijke basis. Denk aan afspraken over hoe vaardigheden worden beschreven, erkend en vastgelegd. Deze aanpak is een aanvulling op diploma’s en bestaande kwalificaties en vervangt deze niet. Ook blijft er ruimte voor de verschillen tussen sectoren.

Vaardigheden uit de horeca erkennen

Voor de horecasector sluit deze ontwikkeling goed aan bij de praktijk. Dagelijks ontwikkelen duizenden medewerkers vaardigheden die van grote waarde zijn voor werkgevers, gasten en de samenleving. Denk aan gastvrijheid, communicatie, samenwerken, plannen, organiseren en leidinggeven. We vinden het belangrijk dat medewerkers beter kunnen laten zien wat ze in de praktijk hebben geleerd. Dat helpt hen bij hun ontwikkeling en doorgroeimogelijkheden en helpt werkgevers om beter te kijken naar wat iemand daadwerkelijk kan.

Leren door te doen

De komende jaren staan in het teken van leren door te doen. Sectorale pilots, experimenten en praktijkervaringen moeten laten zien welke aanpak werkt en hoe skills tussen sectoren beter herkenbaar en overdraagbaar kunnen worden gemaakt. Het doel is niet om alle sectoren hetzelfde te laten werken, maar om een gezamenlijke basis te creëren die vertrouwen biedt en uitwisseling, ook tussen sectoren, mogelijk maakt.

Deel dit artikel

Koninklijke Horeca Nederland,
Vijzelmolenlaan 10-12, 3447 GX, Woerden